Truskawki! Pyszne i zdrowe :D

W tym tygodniu prezentujemy naszą polską owocową gwiazdę – truskawki! Rzadko kiedy zdarza się, aby produkt był jednocześnie tak pyszny i tak zdrowy – możemy jeść je garściami, a nasze zdrowie tylko na tym skorzysta 🙂 Sezon jest krótki – od końca maja do końca czerwca, w dalszej części lata można kupić późniejsze odmiany, ale jest ich znacznie mniej. Ten niezwykle zdrowy owoc jest dziełem człowieka, powstał w wyniku skrzyżowania dwóch odmian poziomek około 300 lat temu.

Truskawki świetnie obniżają cholesterol, hamują wchłanianie tłuszczu i mają dużo pektyn wspomagających przemianę materii, więc świetnie wspomagają utrzymanie prawidłowej wagi, a także chudnięcie. Przy okazji bardzo dobrze działają na serce. Wspomagają zwalczanie wirusów, mają bardzo dużo witaminy C, a także tych z grupy B, A oraz E, a także dużo przeciwutleniaczy, co wspomaga system immunologiczny. Kwas elagowy zapewnia antynowotworowe właściwości tych pysznych owoców.

truskawki1małe

Zawierają krzem, fosfor, magnez, a także potas żelazo i cynk. Przy tym działają silnie odkwaszająco, co jest kluczowe przy dzisiejszym stylu odżywiania się bardzo zakwaszającym organizm (mięso, nabiał, słodycze, itp.).

Jak widać truskawki to małe skarbnice zdrowia, jedzmy ich jak najwięcej póki są – byle na surowo i bez dodatków, bo bita śmietana i cukier zniweczą wspaniałe właściwości, które posiadają! 🙂 Same truskawki są niskokaloryczne, mają ok. 30 kcal w 100g, a także tak niski indeks glikemiczny, że pod kontrolą mogą je jeść nawet osoby chore na cukrzycę.

Niestety owoce mają tendencje do kumulowania pestycydów, więc ważne jest, aby kupować je z zaufanego źródła!

A jeszcze w tym tygodniu przepis na bezglutenowe i bezcukrowe, ale za to pyszne babeczki z truskawkami, zapraszamy! 🙂

babeczki z truskawkami1

Oceń przepis
  • Instagram has returned invalid data.
  • Czekoladowe pralinki piernikowe - proste przepisy z Vitamixa!

    Przyprawa piernikowa - proste przepisy z Vitamixa!

    Masa marcepanowa - proste przepisy z Vitamixa!