Dzban porusza się nieznacznie podczas włączania urządzenia. Czy to normalne?

Tak. To normalne zachowanie urządzenia i nie należy się tym martwić.

Podstawa blendera „trzęsie się” na blacie podczas pracy? Co należy zrobić?

Dzban nieznacznie poruszy się na podstawie/obudowie silnika, kiedy włączymy urządzenie. Jest to normalna reakcja i nie należy się tym martwić. Natomiast chwianie się czy drżenie podstawy urządzenia/obudowy silnika, kiedy ten pracuje na blacie świadczy o problemie, o którym należy niezwłocznie zawiadomić Biuro Obsługi, dostawcę lub sprzedawcę urządzenia.

Dlaczego czuje zapach spalenizny z urządzenia?

Każdy silnik w urządzeniu Vitamix jest dokładnie sprawdzany przez producenta. W przypadku intensywnego użytkowania silnik może wydawać z siebie zapach przypominający spaleniznę, który zniknie po kilkukrotnym intensywnym użytkowaniu blendera.

Dodatkowo, silnik blendera Vitamix został zaprojektowany tak, aby mógł sam ochronić się przed przegrzaniem. Jeśli jednak dojdzie do przegrzania silnika, możemy poczuć zapach spalenizny. W tym wypadku wyłącz urządzenie na ok. 45 minut, aby ochłodzić silnik. Ten czas wydłuży się, jeżeli temperatura pomieszczenia, w którym znajduje się blender jest wysoka. Aby skrócić czas wystudzenia urządzenia należy odłączyć blender Vitamix z gniazdka, zdjąć dzban z obudowy blendera i schłodzić blender owiewając go suszarką do włosów ustawioną na zimne powietrze.

Zauważyłem smar dookoła podstawy kielicha blendera lub na blacie. Co to oznacza?

To znak, że dzban został przeładowany, lub mocowanie noży ulega zniszczeniu. Należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, dostawcą lub sprzedawcą.

Dlaczego dźwięk pracy blendera przypomina mielenie?

Dźwięk przypominający mielenie może sugerować problem z mechanizmem trzymającym noże. Radzimy, aby w tym wypadku skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, dostawcą lub sprzedawcą.

Dlaczego dźwięk urządzenia podczas pracy jest bardzo wysoki, skrzypiący, niemal piskliwy?

Wysoki, piskliwy lub skrzypiący dźwięk podczas pracy urządzenia może wskazywać na problem z mechanizmem mocowania noży. W tym wypadku należy skontaktować się z Biurem Obsługi klienta, dystrybutorem, lub sprzedawcą.

Urządzenie nie włącza się. Co należy zrobić?

Vitamix został wyposażony w mechanizm chroniący przed przeładowaniem aby nie dopuścić do przegrzania silnika. Jeśli silnik wyłączy się lub przestanie działać i reagować należy postępować w następujący sposób:
Wyłączyć urządzenie na ok. 45 minut, aby mogło się wystudzić. Czas potrzebny do ostudzenia silnika może się znacznie wydłużyć jeżeli blender przebywa w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze. Następnie należy zdjąć kielich z obudowy blendera i zimnym strumieniem powietrza z suszarki do włosów schłodzić podstawę celując w środkowy punkt podstawy urządzenia.
Jeżeli po zastosowaniu się do powyższych instrukcji blender nadal nie włącza się, należy skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, dystrybutorem, lub sprzedawcą.

Dlaczego blender zatrzymuje i przerywa swą pracę, kiedy przygotowuje w nim shake’i, masła orzechowe, hummus, czy inne gęste potrawy?

Blender przerwał pracę, ponieważ wystąpiło zagrożenie przegrzania silnika. W tym przypadku wyłącz urządzenie na około 45 minut aby silnik mógł się ostudzić. Czas chłodzenia może ulec wydłużeniu, jeżeli blender znajduje się w pomieszczeniu o wysokiej temperaturze. Następnie należy zdjąć kielich z obudowy blendera i zimnym strumieniem powietrza z suszarki do włosów schłodzić podstawę celując w środkowy punkt podstawy urządzenia.

Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące postępowania z blenderem w przypadku przygotowania gęstych potraw z Vitamixem® 5200. Jeśli te wskazówki nie poprawią pracy Twego urządzenia skontaktuj się z Biurem Obsługi Klienta, dystrybutorem lub sprzedawcą.

Sprawdź wybraną prędkość

Kiedy uruchamiasz blender upewnij się, że włącznik znajdujący się po lewej stronie jest ustawiony do dołu, a Variable Speed Dial jest ustawiony na 1. Włącz urządzenie, następnie z Variable Speed Dial przejdź od 1 do 10, i w ciągu 5 sekund przełącz na High. Blender Vitamix® działa najlepiej na wysokich obrotach (HIGH speed), aby sproszkować, czy przetwarzać gęste składniki.

Sprawdź ilość produktów, które zamierzasz przetworzyć

Przetwarzanie ugotowanych ziemniaków, ugotowanego ryżu, czy gotowanej fasoli tworzy większy niż zazwyczaj ładunek dlatego należy rozważyć zmniejszenie ilości tym podobnych składników o połowę oraz dodania małej ilości płynów, np. wody. Taki zabieg znacznie ułatwi pracę urządzenia.

Przestrzegaj zaleceń zawartych w przepisach dotyczących kolejności składników umieszczanych w dzbanie

Zawsze umieszczaj składniki w dzbanie w kolejności zalecanej przez Vitamix®. Jeżeli nie korzystasz z przepisów podanych przez Vitamix, należy pamiętać, aby na początku dodać do dzbana najbardziej płynne składniki (woda, sok), następnie składniki miękkie (tofu, jogurt), później owoce/warzywa o dużej zawartości płynów (miękkie), tj. winogrona, ogórki. Po nich możesz użyć twardszych warzyw/owoców. Natomiast lód dodawaj zawsze na samym końcu. Jeżeli chcesz użyć odżywek białkowych w proszku rekomenduje się wsypanie ich do dzbana po dodaniu kostek lodu.

Korzystanie z tampera

Tamper jest pomocnym narzędziem do poruszenia składników, kiedy pojawiają się kłopoty ze swobodną cyrkulacją jedzenia w dzbanie. Podczas pracy urządzenia, kiedy pokrywa dzbana jest właściwie zamocowana, tamper można umieścić we wnętrzu dzbana wyłącznie poprzez otwór znajdujący się na jego pokrywie. Przytrzymując go w jednym rogu dzbana podczas rotacji jedzenia, tamper ze swojej pozycji pomoże skierować je dokładnie w kierunku ostrza. Jeżeli wokół ostrzy zbierze się powietrze, tamper przebije je zbliżając jedzenie do ostrza, co pozwoli na swobodny przepływ jedzenia wewnątrz dzbana.

Ostrza w blenderze przestały działać. Co może być przyczyną?

Jeśli zauważysz, ze silnik nie wprawia ostrzy w ruch, należy odłączyć urządzenie z kontaktu. Zdjąć dzban z obudowy silnika/podstawy i przyjrzeć się dokładnie plastikowej obręczy, która stanowi połączenie dzbana z obudową silnika. Obręcz powinna być dobrze zamocowana, ale nie na tyle luźno aby się obracała. Jeżeli obręcz jest uszkodzona, zbyt mocno zamocowana, nie może się poruszyć lub zbyt łatwo można ją zdjąć (jest luźno zamocowana) skontaktuj się z przedstawicielem, sprzedawcą lub dystrybutorem.

Jak należy myć dzban Vitamixa?

Jeżeli blender wyposażony jest w program samoczyszczenia, należy postępować następująco:

1. Po każdym użyciu przepłucz dzban dokładnie ciepłą ale nie gorącą wodą.

2. Umieść 1 lub 2 krople płynu do mycia naczyń w dzbanie Vitamix i wypełnij go do połowy ciepłą wodą.

3. Zamocuj odpowiednio pokrywę dzbana.

4. Wybierz program czyszczenia (Clean) i uruchom urządzenie.

5. Blender wyłączy się automatycznie po skończonym cyklu.

6. Wylej zawartość dzbana i przepłucz dokładnie dzban.

7. Odwróć dzban „ do góry nogami” i pozostaw do wyschnięcia.

Jeśli Twój blender Vitamix nie ma funkcji czyszczenia należy postępować następująco:

1. Po każdym użyciu przepłucz dokładnie dzban ciepłą ale nie gorącą woda.

2. Umieść 1 lub 2 krople płynu do mycia naczyń w dzbanie Vitamix i wypełnij go do połowy ciepłą wodą.

3. Zamocuj odpowiednio pokrywę dzbana.

4. Uruchom urządzenie na Variable 1, powoli zwiększ prędkość do Variable 10 a następnie przejdź na High.

5. Pozwól urządzeniu popracować na trybie High przez 30-60 sekund.

6. Wylej zawartość dzbana i przepłucz dokładnie.

7. Odwróć dzban „do góry nogami” i zostaw do wyschnięcia.

Dzban powinien być gruntownie umyty raz w miesiącu, lub według potrzeb w następujący sposób:

W dzbanie umieść 4 szklanki chłodnej wody wraz z 4 szklankami octu. Zostaw na ok. 4 godziny. Następnie wylej zawartość dzbana i przepłucz go dokładnie. Po tych czynnościach zastosuj się do właściwych dla swojego urządzenia wskazówek dotyczących czyszczenia dzbana podanych powyżej.
Nie polecamy mycia dzbana czy pokrywy dzbana w zmywarce, gdyż może to uszkodzić elementy blendera. Instrukcja dotycząca mycia dzbana zawarta jest również w instrukcji obsługi dołączonej do każdego urządzenia Vitamix.

Dlaczego mój dzban jest zamglony, zaplamiony? Jak mogę to usunąć?

Minerały zawarte w owocach, warzywach, czy zielonych warzywach liściastych mogą powodować zamglenie dzbana. Rekomendujemy wlanie 1 szklanki octu i wypełnienie dzbana do połowy ciepłą wodą. Następnie należy zostawić tak przygotowany roztwór w dzbanie na kilka godzin. Po upływie tego czasu należy wylać zawartość dzbana, i przy pomocy miękkiej gąbki do mycia naczyń umyć wnętrze dzbana. Ostrożnie umyj okolice ostrzy, gdyż są bardzo ostre.

Jaka jest różnica pomiędzy Vitamix’em przeznaczonym do użytku domowego i komercyjnym?

Vitamix korzysta z tych samych rozwiązań zarówno w urządzeniach zaprojektowanych do użytku domowego jak i tych wykorzystywanych w gastronomii. Blender Vitamix przeznaczony w gastronomii spełnia swa rolę w restauracjach, i innych miejscach serwujących jedzenie. Vitamix oferuje różne rodzaje modeli specjalnie zaprojektowanych do potrzeb każdego użytkownika.
Każdy model przeznaczony do użytku w handlu, posiada naklejkę NFS (Narodowy Instytut Sanitarny), która pozytywnie zatwierdza jego użytek w gastronomii. Blendery przeznaczone do użytku komercyjnego obejmuje 3-letnia ograniczona gwarancja, oraz posiadają one instrukcje obsługi. Nie posiadają natomiast innych, dodatkowych materiałów tj. książka z przepisami. Niektóre urządzenia przeznaczone do użytku w handlu wyposażone są w silnik o mocy 3 koni. Silnik pracuje w połączeniu z wiatrakiem aby schładzać maszynę co znacznie wydłuża jej żywotność. Nawet kiedy niezwykle często i intensywnie korzystasz z blendera w domu, blender nigdy nie będzie pracował tak intensywnie jak w użytku handlowym. 

Dlaczego dzban typu „ Dry Grains” jest tak ważny?

Dzban typu „Dry Grains” ma specjalnie zaprojektowane ostrza tak, aby mieliły one całe ziarna, a także potrafiły wykonać cały proces wyrabiania ciasta.

Jaka jest różnica pomiędzy ostrzami, w które wyposażony jest standardowy dzban Vitamix-a, a ostrzami w dzbanie typu „Dry Grains”?

Ostrza w standardowym dzbanie Vitamix-a spychają jedzenie do dołu a ostrza w dzbanie typu „ Dry Grains” odpychają pożywienie do góry co jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy chcemy zmielić całe ziarna lub zagnieść ciasto.

Czy muszę zakupić dzban typu „Dry Grains”, aby zmielić ziarna? Czy uszkodzę standardowy dzban mieląc w nim ziarna?

Jeżeli zamierzasz przetwarzać większe ilości ziarna aby uzyskać np. domową mąkę, Vitamix® rekomenduje zakup dzbana typu „Dry Grains”. Jeśli zamierzasz mielić ziarna okazjonalnie to możesz do tego celu wykorzystać standardowy dzban.

Dlaczego Vitamix nie stworzył szklanego dzbana?

Dział badań i rozwoju oferowanego przez nas produktu nie znalazła jeszcze satysfakcjonującej, szklanej alternatywy, która odpowiadała by naszym surowym wymogom.

Gdzie znajduje się Variable Speed Dial (tzn. szybkie wybieranie)?

Jedyna w swoim rodzaju opcja Variable Speed Dial, pozwala na wykonanie ogromnej ilości zadań bez żadnych dodatkowych akcesoriów, nakładek czy dodatków. Przy pomocy kontroli prędkości ostrzy możesz z powodzeniem kroić, mielić, ubijać, blendować, podgrzewać, mieszać, ucierać (puree), przygotowywać mrożone desery, i wiele innych. Obejrzyj demonstrację Vitamixa, aby poznać, jak w możliwie najlepszy sposób uzyskać właściwą konsystencję dań (link https://www.vitamix.com/International.aspx?country=pl).

Czy tamper jest potrzebny?

Tamper pomoże przyspieszyć proces blendowania bardzo gęstych, lub/i mrożonych produktów, których nie przetworzysz w zwykłym blenderze. Użycie tampera ułatwia cyrkulacje i swobodny przepływ produktów w dzbanie. Zapobiega tez tworzeniu się „pęcherza” powietrza nad ostrzem.

Czy mogę korzystać z urządzenia Vitamix bez użycia tampera?

Przy pomocy tampera możliwe jest skuteczne przetworzenie pożywienia o bardzo gęstej konsystencji lub/i produktów mrożonych, z którymi nie poradziłby sobie inny blender przeznaczony do użytku domowego. Korzystanie z tampera zapobiega tworzeniu się „pęcherzy” powietrza nad ostrzami, co usprawnia właściwą cyrkulację produktów przetwarzanych i tym samym znacznie usprawnia pracę urządzenia. Jednakże potrawy o gęstej lub mrożonej konsystencji wymagają jego użycia. Podczas pracy urządzenia, korzystamy z tampera tylko i wyłącznie poprzez otwór znajdujący się na pokrywie dzbana, aby popychać składniki w kierunku ostrzy kiedy chcemy uzyskać np. mrożone desery, lody, masła orzechowe, czy kiedy planujemy uzyskać przecier ( konsystencję puree) z owoców, czy warzyw.

Gdzie umieszczony jest numer seryjny urządzenia?

Numer seryjny umieszczony jest z tyłu na spodzie podstawy urządzenia, poniżej kodu kreskowego.

Jak to możliwe, ze jedno urządzenia potrafi równocześnie podgrzać zupę i przyrządzić mrożone desery?

Ostrza w blenderze Vitamix® osiągają prędkość potrzebną do wytworzenia gorącego posiłku w zaledwie 4 do 6 minut. Urządzenie doskonale sobie radzi z kruszeniem lodu i blendowaniem mrożonych produktów, zanim ostrza wytworzą ciepło, które mogą powodować topnienie potrawy.

Co powoduje, że silniki w blenderach Vitamix nie przepalają się, tak jak inne blendery, których używamy w naszych domach?

Blender Vitamix to przede wszystkim wysokiej klasy i wydajności silnik, połączony z wiatrakiem chłodzącym i wbudowanym systemem zapobiegającym przegrzaniu się lub przeładowaniu się dzbana urządzenia.

  • Instagram has returned invalid data.
  • Czekoladowe pralinki piernikowe - proste przepisy z Vitamixa!

    Przyprawa piernikowa - proste przepisy z Vitamixa!

    Masa marcepanowa - proste przepisy z Vitamixa!